آمار SPSS آموزش

.زلال باش، فرقي نمي کند بركه باشي يا دريا، زلال كه باشي آسمان در توست


آمار و احتمالات مهندسی

با سلام

دوستان خوب و بسیار صمیمی از من خواسته بودند تمام قسمت ها ی پاورپوئینت درس آمار و احتمال مهندسی رو یکجا بگذارم چون به تدریج این درس ها آماده میشند مقدور نیست. در حال حاضر قسمت های هفتم و هشتم  آماده شده که می تونید اونارو از لینک های زیر دانلود کنید. 

پاورپوئینت درس آمار و احتمال مهندسی قسمت هفتم

پاورپوئینت درس آمار و احتمال مهندسی قسمت هشتم

چهارشنبه نهم مهر ۱۳۹۳  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

سلامی دوباره

به نام خدا

با عرض پوزش فراوان از تاخیر چند ماهه ای که به خاطر پاره ای گرفتاری ها داشتم اینک ضمن تبریک سال تحصیلی جدید به همه اساتید محترم  و دانشجویان عزیز و دوستداران این وبلاگ اولین پست را به قسمت های پنجم و ششم پاورپوینت های آمار و احتمال مهندسی اختصاص میدهم. 

دانلود پاورپوینت آمار و احتمال مهندسی قسمت پنجم

دانلود پاورپوینت آمار و احتمال مهندسی قسمت ششم

شنبه بیست و دوم شهریور ۱۳۹۳  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

پاورپوینت درس آمار و احتمال مهندسی قسمت های اول و دوم

به نام خدا

با توجه به اینکه  پاورپوینت های مربوط به درس آمار  و احتمال کاربردی در این وبلاگ با استقبال زیاد اساتید و دانشجویان مواجه شد، این بار یک سری کامل از درس آمار و احتمال مهندسی را که برای تدریس  ترم آینده در دانشگاهها آماده کرده ام به همه دوستان تقدیم می کنم. (البته  فعلا قسمت اول و دوم) امیدوارم  همه علاقه مندان مخصوصا اساتید محترم استفاده کنند.

پاورپوینت درس آمار و احتمال مهندسی قسمت اول

پاورپوئینت درس آمار و احتمال مهندسی قسمت دوم

 

یکشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۲  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

Box-Cox Transformation- spss تبدیل باکس – کاکس در

به نام خدا

با توجه به اینکه بسیاری از دوستان در بحث نرمال سازی داده ها بیشتر  علاقه مند به یادگیری روش باکس کاکس در spss بودند من این موضوع را در پستی جداگانه  آوردم که امیدوارم  مورد استفاده واقع شود. ضمنا توجه کنید که این مطلب رو با استفاده از نسخه 20 نرم افزار نوشته ام.

فرض کنید متغیری در اختیار داریم که دارای توزیع نرمال نیست و می خواهیم با روش باکس – کاکس آن را تبدیل کرده و بررسی کنیم آیا متغیر تبدیل یافته می تواند توزیع نرمال داشته باشد؟ برای این کار مراحل زیر را در spss دنبال  کنید.
1- از منوی اصلی spss، گزینه Transform و متعاقب آن گزینه Prepare Data for Modeling را انتخاب کنید و سپس گزینه  Automatic…  را کلیک کنید تا کادر محاوره ی آن را مشاهده نمایید.
2- این کادر محاوره، شامل سه برگه است که شما در وحله اول، باید روی برگه Objective واقع باشید. در این برگه، گزینه Customize analysis را انتخاب نمایید.
3- اینک روی برگه Fields کلیک نمایید.
اگر متغیرها را در کادر (optional (Target : مشاهده می کنید، آنها را به کادر Fields: منتقل نمایید.

4 - اینک متغیر یا متغیرهایی را که می خواهید به کمک تبدیل باکس – کاکس، تغییر دهید، در قسمت )Target (optional: وارد نمایید.
5- یک متغیر پیوسته و دلخواه دیگر، از فهرست متغیرها، به بخش inputs: وارد نمایید.
6- حال به برگه سوم، یعنی به برگه Settings بروید. در این برگه ابتدا در فهرست Select an item: ، آیتم RescalevFields را انتخاب کنید.
7- گزینه:
Rescale a continuous target with a Box-Cox transformation to reduce skew
را علامت دار کنید و سایر گزینه های این کادر  محاوره را تغییر ندهید.
8- اکنون روی کلید Run کلیک کنید تا تبدیل خواسته شده، انجام شود.

می توانید تبدیل یافته ی متغیرها را که به فهرست متغیرهای نرم افزار، اضافه شده اند، مشاهده نمایید. این متغیرها به احتمال زیاد دارای توزیع نرمال هستند.

یکشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۲  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

spss بررسی نرمال بودن و روشهای نرمال سازی داده ها در

به نام خدا و با سلام مجدد

ضمن عذرخواهی از غیبت طولانی که داشتم از همه شما سپاسگذارم که همچنان پای بند مطالب جدید برای  آموزش spss هستید. اولین مطلب  رو به بررسی نرمال سازی داده ها اختصاص میدم که مورد سوال خیلی از دوستان بود.

همانطور که مطلعید در اغلب آزمون های پارامتری، مفروضات مقدماتی بسیاری وجود دارند که تا این مفروضات تامین نشوند؛ نتایج به دست آمده از آزمون، نامعتبر خواهد بود. در میان این مفروضات مهمترین و شایعترین فرض، فرض نرمال بون داده هاست. در فایل آموزشی زیر ضمن بررسی های مقدماتی برای تشخیص نرمال بودن یا نبودن داده ها، روشهای مختلف نرمال سازی داده ها را نیز بررسی کرده ایم. که میتونید از لینک زیر اون رو دانلود کنید.

نرمال سازی داده ها در spss

پنجشنبه دهم مرداد ۱۳۹۲  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

ANOVA

به نام خداوند رنگین کمان     خداوند بخشنده مهربان
ضمن تبریک سال نو به همه عزیزان هموطن بویژه استادان محترم و دانشجویان گرامی

بیشتر ایمیل هایی که در باره سوالات مربوط به پایان نامه ها و پژوهشها به من رسیده، در مورد آنالیز واریانس است. البته بعضی دوستان در مورد موضوعات مهمتری مثل رگرسیون و سری زمانی و آزمونهای مقایسه ای هم پرسیده اند. ولی از آنجا که آنالیز واریانس طیف وسیعی از آزمون ها را در بر می گیرد، سعی کردم مطالب پراکنده در وبلاگ رو جمع بندی کنم و مطالبی را نیز به آن اضافه نمایم تا دانشجویان و محققین گرامی بهتر از آن استفاده نمایند. فایل زیر بخش عمده ای از انواع آنالیز واریانس را در بر دارد که امیدوارم برای خیلی از دوستان مفید باشد.

فایل آموزشی آنالیز واریانس در نرم افزار spss


برچسب‌ها: آموزش spss, آموزش آمار, آزمون های آماری

شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

چیست؟ Test Retest

به نام خدا

یکی از دانشجویان عزیز در باره Test Retest پرسیده بودند و صلاح دیدم مطالبی را که در این باره دارم، برای همه دوستان مطرح کنم.
راههای متفاوتی برای بررسی اعتبار (reliability) هر ابزار اندازه گیری (مانند آزمونها و پرسشنامه ها) وجود دارد که یکی از آنها، روش آزمون مجدد (Test Retest) است. این روش را می توان برای بخشی از یک پرسشنامه یا کل آن اجرا کرد. روش آزمون مجدد را بهتر است برای چیزهایی که در طول زمان پایدار هستند، مانند هوش، استفاده کنیم. این نکته مهم است که قابلیت اطمینان آزمون مجدد، تنها به ثبات آزمون اشاره دارد، نه لزوما اعتبار نتایج. همچنین باید توجه داشت هرچه آزمون سبک تر و فاصله زمانی بین دو آزمون کوتاه تر باشد، بهتر است. بقیه را در " ادامه مطلب" ببینید.


برچسب‌ها: آموزش آمار, تحلیل داده های پرسشنامه
ادامه مطلب

یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 

Ratio آمار توصیفی (3) در روند

با نام خدا

در نرم افزار SPSS   برای توصیف داده ها، روش ها و راهکارهای متعددی بسته به نوع متغیرها و نیاز کاربران، تدارک دیده شده است که عمده آنها در منوی آمار توصیفی قرار دارند.  قبلا روندهای آمار توصیفی را در گزینه های Frequencies ، Descriptive ، Explore و Crosstabs به تفصیل بررسی کردیم. (مقالات آمار توصیفی 1 و 2 را در همین وبلاگ ببینید.) گزینه های دیگری از روندهای توصیفی در spss نیز هست که یکی از آنها گزینه Ratio است. این گزینه مربوط به توصیف مقادیر نسبی متغیرها است. مثلا وقتی می خواهیم نسبت تولد پسر به دختر یا واردات به صادرات یا هر نسبت دیگری که از تقسیم مقادیر یک متغیر بر مقادیر متغیر دیگر، به دست می آید را بررسی کنیم از این روند استفاده می کنیم. در فایل آموزشی در لینک زیر مطالب مبسوطی در باره این روند ارائه شده که قابل دانلود است.
 (ضمنا این آموزش بر اساس SPSS IBM تهیه شده است.)

آمار توصیفی در روند Ratio در نرم افزار SPSS

 


برچسب‌ها: آموزش spss, مقدمات spss

جمعه بیست و دوم دی ۱۳۹۱  توسط محمدرضا ميرزاده  |

 


اين وبلاگ براي ارتباط با دانشجويان و تبادل نظر در باره موضوعات و مطالب درسي است. در اين وبلاگ مطالبي جهت آموزش آمار و نرم افزار آماري spss ارائه شده و سعي مي‌شود موضوعات به گونه‌اي مطرح شود تا همه علاقه مندان بتوانند از مطالب آن استفاده نمايند و در مورد آن اظهار نظر كنند. نظرات هوشمندانه و خوب شما مي‌تواند بر غناي مطالب و موضوعات اين وبلاگ بيفزايد. MReza.Mirzadeh@Gmail.com

 

آموزش SPSS
آموزش آمار
نمونه سوالات آزمون ها
نمرات آزمون ها
گوناگون

 

آموزش spss (44)
آموزش آمار (38)
آزمون های آماری (21)
مقدمات spss (15)
آزمون های ناپارامتری (13)
موضوعات آماری (10)
تحلیل داده های پرسشنامه (8)
پاورپوینت آمار (7)
رگرسیون و همبستگي (7)
وارد کردن داده ها (5)
آمار توصیفی (5)
پاورپوينت spss (4)
موضوعات ریاضی (2)
موضوعات عمومی (2)

 

 

كارگاه آموزش spss آنلاين صوتي تصويري
آمار لحظه به لحظه جمعيت ايران
يك سايت آماري مفيد
شركت spss
محاسبات آماری به صورت آنلاین
محاسبه انتگرال نامعین به صورت آنلاین
جداول آماری(انگلیسی)
واژه نامه آمار
انجمن آمار ايران
آمار زيستي
وبلاگ آمار پارسي
مركز آمار ايران
پژوهشكده آمار ايران
وبلاگ دانشجويان انفورماتيك پزشكي
بخش آمار سازمان ملل متحد
پايگاه آمار ايران
نشريه تازه هاي آماري
آمارگيران
آمارستان
آمار و آموزش آمار
آمار آکادمی
پارس مدیر
دنیای آمار
آموزش نرم افزار spss
اپیدمیولوژیست های ایران

 

 

 

 

.: Weblog Themes By Blog Skin :.